1

Téma: Co je příčinou malého počtu závodníků na triatlonových závodech v CR?

V čechách neexistuje závod, kde by startovalo více než 300 závodníků. Závodů kde startuje 200 zavodníků a více je spočitatelné na prstech jedné ruky. Pokud někde přijede více než 100 považuje se to za úspěch. Co je příčinou tohoto žalostného stavu?

Re: Co je příčinou malého počtu závodníků na triatlonových závodech v CR?

No to bys měl jako pořadatel tušit:-). Asi jsme malý národ a při i stejném procentu triatletů v populaci jako je v Německu, mají pořád k disposici skoro 10x více závodníků. Taky si myslím, že máme de facto úplně nulovou zahraniční propagaci závodů, vždyť ze všech našich závodů má vícejazyčnou prezentaci na webu snad jenom moraviaman, jak potom můžou triatleti z okolních zemí googlit závody v okolí.

3

Já tuším, ale chchi, aby se trošku diskutovalo. smile Jsme národ, pořadatelů závodů, všichni chceme vyhrávat. V jeden termín je i třeba 10 závodů v okruhu 150 km. Kazdý chce pořádat závod. Během víkendu je leckdy závodů i více než 20. Potom je na každém závodu 50 lidí. Být v jeden termín závody třeba 3 dostáváme se uplně normálně na čísla přes 200 lidí. Z 200 se dá udělat 400 jednodušejí než z 80 180. Závod kde je 400 lidi je zajímavý pro sponzory, dostane se do medíí, lidi si o něm povídají a přijedou třeba i cizinci, kteří se to dozví ...

4

Valdo, díky za otevření tématu. Zkusím hodit pár témat, která mě napadají po dalším ročníku Jabloneckého sprinttriatlonu, jehož jsem spolupořadatelem. Všichni členové pořadatelského týmu jsou bývalí (více či méně) triatleti, takže hlavním cílem je udělat zajímavý závod pro závodníky.
1) termín - léta stejný, neděle - kvůli snazšímu jednání s úřady o uzavření tratě kola a odklonění autobusů. Další důvod je, aby to bylo mimo prázdniny, kdy může být kolem přehrady pořádně natřískáno. Termín je tradiční a známý 10 měsíců předem. Otázka: HRÁLO LETOS ROLI, ŽE PŘED JABLONCEM BYLY DVA ROVINATÉ AGE-GROUPOVÉ ZÁVODY?
2) trať kola - od začátku novodobé historie vždy uzavřená. Důvody částečně historické, v Jablonci se od přehrady už bezpečně na neuzavřené trati ani vyjet nedá (což trošku vytváří důvod dělat závod jako větší, potažmo ČP). Není lehká, je poměrně technická, ale i účastnící se hobíci ji mají rádi. Uznávám, že jisté riziko přináší za deště, ale průměrný jedinec nad 15 let by si mohl spočítat, že za deště to klouže. VADÍ VÁM KOLO TOHOTO TYPU? JE LEPŠÍ ODJET DVACKU V BALÍKU NA ROVINĚ?
3) teplota vody v přehradě - sázka do loterie vždy, zde nám opět více vyhovuje červnový termín, později v létě (někdy i brzy v červenci) mohou být ve vodě sinice. Jinak si troufnu říct, že je to jedna z nejčistších u nás vůbec.
4) startovné - uznávám, že 400 Kč není málo, ale... Servis poskytnutý závodníkům v Jablonci (opět se odvolávám na to, že jsme všichni bývalí či současní závodníci) je na nadstandardní úrovni. Závodníci by si měli uvědomit, že v ceně je dobře připravený závod, uzavřená trať cyklistiky, slušná občerstvovačka... Pokud má někdo pocit, že jsme do tašek při prezentaci dali "reklamní ponožky", tak vězte, že i tyhle jsme nechali vyrobit, byť za velmi férové ceny. Ale dělat jsme to nemuseli. Kolem věcných cen je debata vždy, ale i prize money jsme měli v jbc vždy na předepsané úrovni. Pokud máte pocit, že máme spoustu sponzorů, tak je to možná pravda, velká část z nich na bázi "odvezeme Vám Avií depo"
a my jsme za ně rádi. Nemíním tady předkládat hospodářský výsledek, jsem přesvědčen, že za si za svoje startovné můžete v jbc hezky zazávodit. Každý, kdo organizuje, pravděpodobně tuhle situaci zná.

Všichni to děláme proto, aby se lidem v Jablonci závod líbil. V době, kdy každej na všechno sere a hledí si vlastních věcí, jsme v Jablonci zjistili, že se pokaždý sejde pořadatelská partička, která za to má jedno jediný - a to je posezení večer v hospodě. A lidi se sami ozývají předem, že jich máme až tolik, že jich vlastně tolik ani potřeba není. Ale zřejmě se jim to líbí a jsou rádi u toho.

Pokud Vás něco napadne, pište. Jak říkám, děláme to proto, aby se závodníkům v Jablonci líbilo, tak nám pošlete svoje hobbíkovské age-groupové názory. Ať víme, jestli pokračovat touto cestou (která není úplně snadná), nebo si radši uspořádat závody pro pár místních kámošů někde u rybníka v lese. Neříkám, že je to horší, ale je to jiný. A je s tím míň práce.

5

Pojdte dělat závody pro hobby.

6 Naposledy upravil: NordBiker (2009-06-25 07:34:53)

I když nejsem ten pravý triatlonový pořadatel, co má za sebou desítky startů... přesto bych se rád přidal do vaší debaty... My jsme lyžaři - běžkaři z Lužických hor a kromě závodů v běhu na lyžích, závodu v běhu a nočního výstupu pořádáme Kytlický minitriatlon. Jsme spíše amatéři, kteří ve svém volnu - rádi a pro lidi, pořádají triatlon... Rok od roku nám účast roste (loni 108 jak jednotlivci, tak družstva) až je to na malé koupaliště moc. Proto jsme se letos rozhodli pro start ve dvou vlnách... nejdřív pustíme do vody nejpočetnější kategorii chlapů a veteránů a pak ve druhé vlně ženy, dorost a družstva... Jaké máte zkušenosti se startem na dvě vlny u triatlonu? (Důvodem je malé koupaliště a hlava na hlavě ve vodě, ve které pak hrozí úrazy)
Jinak se připojuji k názoru, že se pořádá v jednom termínů hodně závodů, nejen triatlonových a hodně se to rozmělní, k tomu jsme malá země, sice uprostřed Evropy, ale zahraniční účastníci se k nám moc nehrnou...
Honza SKI Polevsko

7

Na dvě vlny to není žadný problém, kromě toho, že budete muset organizačně zvládnout dva malé závody. Především výsledky. Přes 100 lidí se v čechách považuje za úspěch v "zahraničí" se takové mini akce nevyplatí pořádat. To se teda nevyplatí ani u nás, ale pořadatelům v čechách stačí že se akce povedla, lidi byli spokojeni. Pokud by se nějakému pořadatelovi podařílo vystoupit ze stínu a začarovaného kruhu onech míněných 100 lidí na startu a přilákat na zavod 500 lidí a více, mají takové mini triatlony skvělou náborovou funkci. To se bohužel neděje. Ti nabraní, alespon v douhém triatlonu, přecházejí rovnou na závody s atmosferou a servisem do zahranicí, kde jim není líto platit i 400 Euro jen za startovné. Jen z našeho klubu, Etriatlon Team, jsme na Ironman Austria 2009 registrovali a zarizovali formality (startovné, ubytování ... servis) pro 31 lidí. Tolik je třetina startovního pole na dlouhých (Ironmanech) triatlonech v ČR. Těch 31 lidí to na ubytování a servisu stalo více než 500 Euro bez dopravy. ..... Lidí co chtejí zaplatit startovné za kvalitní servis je mnoho, jsou ale roztříšteni. Zaprvé množstvím závodů a za druhé ješitností. Je přeci skvělé v hospodě říkat vyhrál jsem triatlon ve svoji kategorii, že to byla alce kde bylo 30 lidi a v te kategorii jsem byl sam se na podzim u piva uz nikdo neptá.

8 Naposledy upravil: michailo (2009-06-25 11:34:04)

Co já vím, tak z mého okolí jedou do Klagenfurtu nebo do Rothu lidi hlavně kvůli rovinatému kolu a pak až kvůli atmosféře. Myslím, že pokud by se někdo pokusil udělat IM s rovinatým kolem, tak problémy s účastí mít asi nebude. V Otrokovicích to kolo po rovině není, na Železňáku je 3x stěna na mačky z Větřní na Větrnou, na Bigmanovi je obrátka skoro na Cukráku, navíc tratě divných délek, tož co potom? Rozmělňování termímů bych se zas tak moc nebál. Já bych bral jako ideální stav, kdyby zhruba kažý týden byl jeden hobby závod v Čechách, druhý na Moravě. Na závody ČP nepolezu, po plávání bych se cítil osamělý. Prostor tu rozhodně je, lidi taky. 1. května na duatlonu v Bratrušíně startovalo 96 lidí, což je teda vlašovička velikosti orla. Lidi by chtěli... Letos na IT TT taky mluvili o rekordní účasti, chvíli taky hrozily dvě vlny. Na Železnýho Chlísta je přihlášených asi 80 lidí, kolik přijde, se uvidí. Třeba z Doksymanem se Petr s Romanem asi trefili do černýho, spoustu lidí na chrťárny neužije, ale tri víkend, ideálně s nějakým parkingem pro děcka, to je jiná.
Triatlonu se stane asi to, co cyklistice. Na závodech CSC tak zhruba tři nohy, z toho dvě od stojanu na kola, ale UAC, ŠUAC, kolo pro život a jiný, včetně Krále nebo maratoncupu - našlapaný lidma. Jen aby organizátoři hobby TT zbytečně nepodlehli samoskepsi, to byla velká škoda.

9

Klagenfurt i Roth je proti Moraviamanovi, časovka v horách, ale díky moc za přispěvek do diskuze. smile To jsou jediné dva Ironmany ktere jsem jel. Ma Moraviaman jsem jel štafetu, takže porovnání mám to je rovina krom toho jednoho pidi hupíku. Pokud tam jedou za několik stovek euro jen kvuli rovinatemu kolu, budou hledat marně.

10

Dobrý den. Já nemůžu mluvit za stabilní závodníky s nějakými ambicemi na čas apod.

Ale spíše bych se pokusil na tyto akce dostat co nejvce hobby závodníků. (viz. nova author cup, kde bylo 2800 závodníků-samozřejmě tento závod má mediální podporu)
Dovedu si představit, že dost lidí může odradit už to plavání. A to z několika důvodů- hlavně počasí-v zimě se většině lidí do vody chtít nebude, popř. neopren běžný člověk ve skříni prostě nemá. A pokud jsou na tom s plaváním jako já tak i sprintTT (0,75km plavání) není o čase ale spíše o přežití :-) na kole nebo při běhu prostě člověk zvolní ale to plavání je horší.

Co se týče nějaké částky za startovné, v tom bych takový problém rozhodně neviděl. Například při jedné místní amatérské časovce se účastnilo asi 15 lidí přesto, že startovné bylo 30Kč. Jenže o těchto závodech skoro nikdo neví(kromě lidí, kteří se pravidelně účastní nebo organizují tyto závody).

11

Jde o hobíky. Otázka je např. Proč v Rakousku 3000 lidi na startu za 420 Euro startovné a další zavody přes 1000 lidi. Nechceme v ČR hned 3000 lidi na startu ale treba 500.

12

Valdo 3000 lidi v Rakousku je akorat na IM a tam je to o znacce, treba Eisenman a nebo Podersdosf je o max 300 lidech na startu. Na to se podle me brzo dostaneme, treba letos tomu podle me vadilo velke mnozstvi dlouhych tri, tolik jich treba v tom Rakousku za sezonu nemas.

13

Dostaneme na půlkách, to jo v mém pojetí je ale, půlka půlka a dlouhý je dlouhý. smile

14

Myslím, že IM v Regensburku, kousek za Plzní, na přelomu července a srpna je další hřebíček do rakve pořadalelům IM distancí v Čechách. Ať chceme nebo nechceme atmosféra, servis, nebýt na tratí sám (to obšem někomu vyhovuje) je v porovnání se závody v ČR Nekonečno : nule. Startovné pouze 10 000 : 1000. Realita: Moraviaman cca 150 zavodniku +- již po 10 let, Železňák bojuje s překonáním 50 lidí na startu +- 3 ročníky, Teplice do 100 na IM tratích 1x.

15

Třeba Poder šel ale v posledních letech taky dolu, když jsem tam byl poprvé tak bylo skoro 400 a každý rok méně a méně. Až se to začlo blížit třeba Moraviamanu. Jak říkám, většina jde po značce, tj. logo IM, nebo Challenge. Menší závody třeba v Německu pak čerpají z velké německé základny.

16

Dlouhých (ironman vzdálenosti) dá hobík za sezonu, který tu páradu všude platí jednu (maximálně 2). Z těchto platících má většina rozum a jede (bohužel českým závodům) na IM nebo Challenge. Jede si to prostě užít. Nikdo jim to nemůže mít za zlé. Je to začarovaný kruh z kterého není v současné době cesta ven. Navíc pořadatelé dlouhých roste jak hub po dešti. Snad to nebude jako na sprintech, kde se parta lidí co chteji vyhrát nejaký triatlon domluví položí kola vedle rybníku a v pěti si to rozají cen mají pro prvních 6 a spokojeně nosí finišerská trika.

17 Naposledy upravil: moraviaman (2009-10-19 14:53:31)

Ono se nesmí srovnávat závody Ironman s "puťákama". Mám před sebou Triatlet s počty finišerů. Je to termínovka na rok 2009.
Ironcat 157, Sachsenman 153, Schlosstriathlon 74, Sabic 173, eXtremalna Sobota 9, Kalmar 492, Viennaman 89, Ostseeman 380, Nokia Triathlon 50, Norseman 171, Embrunman 856, eXtreman 336, Podersdorf 204, UPC Holland 321, The Big Woody 80, Gerardmer 541, Cologne 277, Elba 405
A pár mimoevropských závodů
Silverman Nevada 151, Vineman USA 309,de Lévis CAN 13, The Canadian 56, Big Foot CAN 17, Great illini USA 66, Plimouth tri Fest 86, Esprit CAN 61
U některých je uvedeno počet přihlášených, např Elba. Závody Ironman a Challange jsem tam nepsal.

18

Co je motivace pořadatele, pořádat závod v dlouhém triatlonu (IM) na který přijede 50 - 100 lidi?

19

Ono je to Valdo možná "jenom" o tom, že máš ten závod rád, pořádáš ho na místě, které máš rád a pro lidi, kteři to dokážou (někdy) ocenit. Všechno nelze měřit jen v kategorii zisk.

20

Otázka zněla co je motivace pořádat závod? První odpověď je, mám rád ten závod to místo, lidi co přijedou to oceni. Diky za názor.

O zisku nepadla řeč?

21

Valdo a jaká je tedy jiná motivace? Buď ta moje, tedy mám ten sport rád... a nebo taková ta byznys motivace (a samo i kombinace obojího v různých poměrech). Ale další si teď nevybavuji. Zkus nějakou nahodit.

22

Ješitnost
být středem pozornosti
propagace nečeho
prát špinavé peníze
dokazat, že to zvládnu
setrvačnost - když už bylo tolik ročníků, tak se udělá další
chce to klub

důvodů může byt nekonečno

23

já ale myslel důvody tradiční, takto si opravdu můžeš vymyslet cokoliv, ještě beru tu propagaci něčeho, to je také občasný důvod, ostatní jsou podle mě vyjjímečné, každopádně podle mě převládají ony dva původně zmiňované.

24

To bych chtěl vidět jednoho pořadatele dlouhého triatlonu v ČR, který skončil v černých číslech a potom ty který to milují tak, že kvůli tomu uspořádají dlouhý triatlon.
Jo a nepočítám závody, kde dostanou závodníci mapu kola aby trefili do cíle.

25

Ja odhaduji, že se závodů (dlouhého) zúčastní méně než 5 lidí.