1

Téma: Drafting v dlouhém triatlonu

Diskuze o hákování v dlouhém triatlonu. ANO - NE, jaké postihy, rozestupy, ...

2

Re: Drafting v dlouhém triatlonu

DĚLÁM, CO SE MI ŘEKNE, TAKŽE JSEM PŘEKOPÍROVAL
Diskuse kolem háků je zajímavá a pořád stejná. V 90. letech byly tyhle debaty na pořadu dne, akorát nebyla žádná diskusní fóra. Debata se omezovala na spílání rozhodčím při závodě, po závodě, na tréninku či v hospodě. Kraus, Frouz, Zemín a další byli velmi populární. Prostředky, kterými se bojovalo, byly od časové penalizace přes stop and go až k diskvalifikaci. Nepomohlo to ničemu, z triatlonu se stala loterie s nádechem krasobruslení - k extrémním případům patří skoro celá vyžlucená-vyčerveněná reprezentace na ME v Lommelu někdy v roce 1992. Krátký triatlon se s tím potýkal po celou dobu existence, až se podle hesla "if you can't beat them, join them", rozhodl pro dobro olympiády drafting povolit. V naší zemi to šlo tak daleko, že bezhákové závody už vůbec neexistují. Při letošní návštěvě Rothu mě předjíždělo mraky lidí, takže jsem měl dost příležitostí přesvědčit se, že i v Německu, kde běžný smrtelník na červenou nepřejde ulici, se hákuje o sto péro. Do okamžiku, kdy zahučí někde vzadu motorka. Když zmizí za zatáčkou či horizontem, zase se to scukne. Než byl povolený drafting, byly pouťáky obvykle čistě "na svědomí" - a nevěřili byste tomu, že byli i lidé, kteří nehákovali. Takže tento zcela zbytečný příspěvěk uzavírám tím, že záleží na lidech, motorka toho moc nespraví. Je dobře, když se jich tam pohybuje co nejvíc, odradí to slabší nátury, ale problém to neřeší. Když bude penalizace 6-8 minut, je to slušný strašák, ale pořád to neřeší subjektivní povahu posouzení ze strany amatérského rozhodčího (amatérského v dobrém slova smyslu). Přece jen, odhadovat podélnou vzdálenost, příčnou vzdálenost, případně otázku toho, zda závodník stopou jen projížděl, když se zařazoval... Zase si vzpomínám na nadávky, které létaly vzduchem už na dorosteneckých závodech na začátku devadesátých. Je asi jedno, jestli se bavíme o čele závodu (znám z doslechu a odsud) nebo hloubi křoví (tam to znám velmi dobře). Takže, co s tím? Nic shora asi nepomůže, nejlepší je aspoň o tom otevřeně žvanit. Takže sem s názorem...

3

David Tondl: Také bych se rád vyjádřil k problematice Draftu. Mě spíš přijde smutná obecná situace s draftingem v ČR, protože všude jinde ve světě se až na vyjímky jezdí s jízdou v balíku pouze závody SP. Všechny ostatní i na olym. distancích se jezdí se zakázanou jízdou v háku. Myslím jsme snad jediní kde platí olymp. dist=jízda v háku, bohužel. Myslím, že pokud by byla zakázána jízda v háku ve větším počtu závodů přitáhlo by to k silničnímu triatlonu mnohem více lidí, kteří se obecně silničním triatlonům vyhýbají kvůli tomu že po plavání pro ně veškeré závodění končí (např. Já smile ) Rád bych jezdil olym. a sprintové distance, ale má to pro mě smysl když vylezu 5 minut za nejlepším plavcem a nemám šanci sebelepší cyklistikou sjet balík? Od příštího roku chci začít závodit na středních distancích kde rozhoduje právě celková výkonnost a ne to kdo je lepší plavec!

4

Jirka Daněk: Dovolte, abych reagoval k tomuto problému já, jako pořadatel závodu Českého poháru. Nesouhlasím s tím, jak se skoro v každém příspěvku dává vina pořadateli. Pořadatel je ten poslední, kdo může draftink ovlivnit, pokud neberu v potaz výběr trati. Na závody ČSTT jsou rozhodčí delegováni, takže o tom, jestli daní závodníci hákovali a měli by být potrestáni, pořadatel nerozhoduje!!! Je to to samé jako ve fotbale ( s fotbalem to srovnávám, protože již na nějakém fóru to bylo srovnáváno). Pořadatel by mohl za to, že rozhodčí nepískne ruku a uznal gól rukou. Ne že by měla být vina na samotných rozhodčích, to v žádném případě. Největší vina je na samotných závodnících. Ono, kolik z nás by platilo daně kdyby nefungoval finanční úřad, kolik z nás by dodržovalo rychlost a zákazy na silnici kdyby nebyla policie? Z mého pohledu je problém i v tom, že ironmanská komunita je tak úzká, že se všichni znají, jak závodníci tak rozhodčí. Myslím, že by nemuselo být špatné, kdyby na závodech Českého poháru bylo možno nasadit po proškolení technickým delegátem, určeným svazem na daný závod, vlastní rozhodčí, kteří by nepotřebovali ani motorku, jen by si stoupli na otevřené místo a dalekohledem se dívali a přijíždějící hříšníky trestali. Samozřejmě, že forma stop and go není dostatečná, u dlouhého triatlonu by to mělo být 6-8min. Pořadatel nemůže ovlivnit čistotu závodu ani tím, že vyhlášené hákaře by na závod nevzal. Další názory typu - u nás se hákuje tak budu jezdit ven, nejsou řešením, venku se hákuje taky. Podersdorf, hákuje se. Klágenfurt, hákuje se. Roth, hákuje se. Curych , hákuje se. Takže ten problém není jen Český, ale nejspíš celosvětový. U nás je hlavní problém ten, že trest je nedostatečný. Před sezonou jsem byl já ten, který psal otevřený dopis panu Buncovi a technické komisi . Věřte, že po sezoně to budu opět já, který na tento problém budu upozorňovat. Jestli se tento problém bude řešit, to už já pořadatel neovlivním.

5

Petr Pasev: Milý Cartmane, přidávám ti hlas. A přidávám osoní názor, že povolení draftingu na krátkých tratích tyto závody slušně znehodnotil - Duatlon is not death. Hákování na delších tratích je mor. Ale co chceme, lidé jsou různé.
Viníci nejsou rozhodčí, ale závodící podvodníci. Takže sem s názorem...

6

Dnes jsem se vrátil ze slovenského Slovakmanu v Nitře. Protože jsem hodně mizerný plavec, vylézal jsem hodně vzadu, na kole jsem se posouval dopředu a předjížděl tak závodníky, měl jsem "čas" sledovat, kdo hákoval. V mém případě, koho jsem viděl, byli to mladí závodníci ve štafetách. Podle mne je to také tím, že veškeré závody na krátkých tratí se jezdí v háku a mají to tak naučené. Myslím, že v českém i slovenském poháru, by měly být i závody bezhákové (tak 40%).
Co se týká tzv. profíků, co závodili na Slovensku, tak z mého pohledu, odstup dodržovali. Ikdyž jezdili v malých skupinách, tak si myslím, že tam rozestup dodržen byl, ale je to jen můj pohled. Někdo ho může mít obrácený.

7

Na Slovakmane sa naozaj jazdilo podľa pravidiel - aspoň to, čo som videl ja. Presne ako píše moraviaman, pokusy o háky boli iba zo strany štafeťákov. Myslím, že s hákovanie pri plných dištanciách nie je také ako na polovičkách, ktoré často "skúšajú" borci, ktorý prechádzajú z krátkych dištancií, ktorým ešte chýba rešpekt pred dlhým triatlonom ako takým a ich cieľom je dosiahnuť čo najlepšie umiestnenie za každú cenu - aj keď nahrajú podľa pravidiel.

8 Naposledy upravil: IronPavel (2008-08-04 15:36:50)

Určitě je to hlavně v nás závodnících, ale pořadatel může hodně pomoct. Vyborná věc je označení 10m draftingové zóny na trati (viz loňský Pilman). Určitě i fotografie z trati jsou výchovné, ale bez rozhodčích se to neobejde. Souhlasím s možností (možná povinností) nasazovat vlastní proškolené rozhodčí. Jsme jenom lidi a v únavě a stresu můžeme mít jinou optiku. Právě loni na Pilmanovi jsem byl překvapen jak je 10m vlastně hrozně daleko. . Rozhodně pomůže i to , že se o draftingu mluví (často i adresně).
Musím taky říct, že nemám pocit , že by to v zahraničí bylo jiné. Je to tam horší i z důvodu většího počtu startujících. Ale tam i tady se s vyloženě cyklistickým hákem setkávám zřídka.
Když už bude řeč o aktualizaci pravidel, jaký je váš názor na souběžnou jízdu? Připadá mi to snáze samokontrolovatené než hlídání odstupů. Vím, že to je v rozporu s pravidly silničního provozu, ale kromě jiného to umožní  oživit jednotvárnost kola trochou klábosení.
Jinak všem přeji spokojenost s výsledky v dalších závodech ahoj Pavel

9 Naposledy upravil: michailo (2008-08-06 19:23:40)

Na tuto otázku mne navedlo sledování diskuse pod články Jardy Bryndy a Karola Džalaje....

V diskusi je diskutujícími zmiňována bezháková vzdálenost 10m od zadního kola. Jenomže  na straně 22/31 ČSTT pravidla duatlonu, triatlonu...(http://triatlon.cz/upload/420_422.pdf) je jako bezháková zóna uváděn obdélník 3x7m od zadního kola. Tamtéž je napsáno, že poslední úprava těchto pravidel se stala 24/4/08.
Znamená to tedy, že závodníci neznají aktuální pravidla? (to by potom ty diskuse byly komedie na kvadrát) Nebo je to jinak? Jak je to vlastně? Liší se rozměr bezhákové zóny v závisloti na státním příslušenství daného TT svazu? Liší se v tomto ohledu předpisy národních a mezinárodních TT organizací?
Dík.

10

Jasně "kazdý" pořadatel si muže udelat svoje pravidla.

11 Naposledy upravil: michailo (2008-08-07 08:50:09)

Takže co znamená jízda v háku se každý dozví až při rozpravě? A národní šampionáty se v tomto ohledu mohou lišit např. od mistrovství světa? Pokud to tak je, není v tom tak trochu bor.., teda nepořádek? Asi mne zajímají podrobnosti.

12

Býva to v propozicích, závodu. Záleží kdo to pořádá. Třeba Mistrovství švěta pořádá soukromá firma (nepočítám ten ITU paskvil co si hraje na mistrovství světa). WTC (pořadatel Ironman Hawaii si hraje s rozestupama 7 - 10 metru. Ono nejde jenom o rozestupy je to mnohem složitejší. Je popsané i boční míjení, doba za kterou se mužeš míjet atd ... Rozdílné bývají i tresty za porušování pravidel, to je zavod od zavodu jiné. smile

13

Hmm, takže TT je sport svazům navzdory?

14

Nejdríve bylo WTC (World Triathlon Corporation) - za několik let potom byly ty svazy a mezinárodní federace. smile Takže opačně.