1

Téma: Slovakman 2008

Diskuzní forum vznikolo překopirováním podepsaných slušných příspěvků z magazínu Etriatlon.cz, autoří článků, které vyvolaly bouřlivou diskusi se vzájemné dohodli a poprosili nas abychom šlánky smazali. (Karol Džalaj a Jarda Brynda). V redakci jsme dovolili určit co je slušný přispěvek a co není. Děkujeme za pochopení.

2

Re: Slovakman 2008

Filip Kristl: zdar vsetci ktorych bolia nohy rovnako ako mna...Tento rocnik sa niesol v mojich ociach v znameni pekelnych horucav, hakujuceho Bedanra a Vrobela (ale kedze ich vykonnost nestaci na to aby ma za normalnych okolnosti ohrozovali, bude to skor problem pre inych), no a vyborne som sa pobavil na zaverecnom ubohom geste pana \'Nositela Bryndu\' ktory sa rozhodol ze mne ani Karolovi nebude podavat ruku. udajne z dovodu necistej jazdy..... kto nas teda s Karolom videl hakovat nech teda neostane ticho...
dovolim si tu aj priamu rec pre Nositela:
\"jardo tym tvojim uplakanym bachorkam veris snad uz len ty sam mozno aj ta holka co bola s tebou a tiez mozno ludia ktori nemaju inu moznost ako vypocut si len teba. dokonca tvoji ceski kolegovia chodili po skonceni odovzdavania cien za mnou s tym jaky si kecal a velka huba aby som si z toho nic nerobil. za seba mozem povedat ze sme jazdili cestne, Karol sa dokonca vzdy nezmyselne nechaval spadnut asi o 50m, (a mozno aj to ho nakoniec stalo vitazstvo) a ako neskor z neho vyslo, ze len koli tomu aby nikto nemal co povedat... a potom pride nejaky urazeny samoluby #####, a odmietne mu uznat jeho kvalitu. (teda myslim, ze si nepodaval ruku ani jemu) da sa to v podsate povazovat za skryty kompliment, to je neco ako uznanie, za ktory ti aj karol urcite dakuje. a..... poznam viac drzitelov ceny fair-play, ale ziadneho, ktory by to tak zufalo potreboval vykikovat do mikrofonu. tento clanok som nepisal preto ze by som sa tvojim spravanim citil dotknuty. si mi totiz ukradnuty. len som chcel aby ludia vedeli co si za cloveka.\' koniec priamej reci.
inak pekny zavod s pre mna viac nez stastnym koncom.

3

filip kristl: co sa tyka plavani vsetky bojky som mal vzdy po lavej ruke. vzdy. so mnou aj bednar a dzalaj a tiez tomas nahorniak.. staci sa spytat. fotky z plavby ma tiez zarazaju ale musim povedat ze sa nezda ze by mohli byt z priestolu ciela plavani, dalo sa tam fotit z roznych brehov tak to snad len skresluje...
mne konkretne nic zvlastneho na plavani neprislo, a je to az moc divne aby tolko ludi tak okato skracovalo... mozno budu vediet viac autori fotiek a tak

4

lukaš vrobel: doufam ze jsi jen spatne mackal mezicasy a ze tohle neni zamerna manipulace. Na otocku v poslednim kole jsem dobehl s tomasem a pak jsem mu nastoupil, takze jen s tezi jsem si to mohl zkratit, navic tva ztrata narustala jiz od treti okrohu postupne v kazdem kole a to o dost, verim ze to bylo jen unavou ze uz jsi sledoval spatne mezicasy a ne zamerna manipulace, aby jsi tady vsechny pospinil a postavil se do role jedineho spravedliveho jak maz vzdy ve zvyku. JInak uznavam ze jsi ze vsech nejpodstivejsi cysklistiku, ale kdyz uvadis ze mas na fotce Bednare, ktereho hakuji (proc tam neni) a ten udajny stafetar (jinak je to tomas nahorniak ktery ti odtahl cele plavani na cele a jel zavod individualni ne stafetu) rozhodne nejede v haku. Vytahni lepsi fotku ja uznavam ze se jelo na hrane jako na vsech zavodech ale pri tom bocnim vetru ani 6m nemelo vliv na setreni sil. Netvrdim ze v mnoha vecech nemas pravdu ale precti si jeste jednou moje radky a zjistis ze vetsinu tvych zasadnich argementu diky kterym delas z ostatnich lidi podvodniky (a to v mediich) jsem jednoznacne vyvratil. A jeste jednou doufam ze tve mezi casy jsou jen omylem a ne zamernou manipulaci, protoze jinak prestoze zavodis podctive jsi u me nejvetsi skodna v tritlonovem prostredi.

5

Josef Vrabel: Musím sa k tomu vyjadriť, lebo všetko o čom sa tu píše som zažil v priamom prenose. Vyplával som ako jedenásty individuálne, čiže možno tak 20-ty keď započítam aj štafeťákov. Sám som videl, ako niekto, ale bolo to tesne predomnou tak 100m si skrátil trať - poslednú bójku plával po pravej ruke. Tiež som si hovoril, že to sa mi asi iba zdá a je to pekné svinstvo. A teraz k tým fotkám. Pre ne je jednoduché vysvetlenie, lebo som ten, čo si zo zo "špice" vyžral najviac. Keď som sa v poslednom kole blížil, poslednej bójne - tej kritickej na fotke, prišiel k nej vodný bicykel - je ho tam dobre vidieť a začal bójku ťahať smerom preč - odťahovali ji ďalej a to takou rýchlosťou, že som nestíhal plávať zarovno bicyklom. Keď konečne prestali, musel som samozrejme oboplávať bójku ako aj vodný bicykel po ľavej ruke a to moju trať fakt dosť natiahlo. Počítam min 1 minútu. Preto aj tie skresnené fotky, špica plávala okolo neodtiahnutej bójky, teda aj ty Jardo a ostatní cca. odomňa - teda 20-ta pozícia sme plávali dlhšie - bójka bola zaziahnutá doprava, preto tá spojnica na fotke je absolútne zavádzajúca. A teraz cyklistika. Po prvých 30km som sa usadil na 6 mieste, v odstupe v ktorom hobík ako ja už Vás elitu nemôže dobehnúť a ani ku mne sa nikto nepriblížil. Išiel som 150km totálnu sólo jazdu a jedin é rozptýlenie bolo sledovať súboje na špici. Jarda išiel absolútne čisto a osamotete - o tom niet pochýb. Čo sa týka Filipa a Karola - zodpovedne prehlasujem bez toho, že by som niekomu nadŕžal če išli aspoň čo som videl a tov v každom kole úplne čisto väčšinou Karol za Filipom s odstupom aspoň 30 metrov. Auto pred nimi išlo aspoň 200m pred nimi. Tomáš a Lukáš jazdili v väčšinou vo 4 člennej skupine, zloženej z nich a dvoch štafeťákov. Jazdili, niekto to nazýva na hrane, niekto hákovanie - poviem to tak - v ČR a SR je to považované za čistú jazdu - odstupy boli tak 6 metrov. A takto to bolo až do cieľa. Naozaj nemám dôvod nepísať pravdu, je to otázka zásad a ja sa športom bavím, takže pravidlá sú viac ako výsledok.

6

lukaš vrobel: jeste strucny komentar k fotkam. Foto jedna nic nerika, dvojka nemas pravdu usek do cile byl kratsi - mam takovy zlozvyk pocitam si behem plavani nadechy. Doufam ze jsi to neuvedl zamerne aby jsi demonstroval delku naskoku v provnim kole prave na tomto useku- viz prvni foto. Foto tri to si opradu delas srandu naskok 300, to jsou 4minuty tvuj naskok pred skupinkou filip, karol, tomas byl cca 1min predemnou dve a pul tak proc na te fotkce nikdo neni. Ctyrku nechapu proc ji ukazujes - ty na jednicce plaves hodne vlevo tady na teto fotce ostatni hodne vpravo tod vse co jsem z ni vycetl. Pata fokta zaver plavani opet doufam ze si delas srandu - podivej se do vysledku pokud by to bylo celo zavodu ktery vynis ze zkracovani trate tak by tam Balo maximalne 7lidi vcetne tebe ve skupinkach dvojice, ctverice a jedinec. Fotky na kole nekomentuji pokud si behem 180km pockas tak ti udelas kazdemu nekolik fotek(vcetne tebe) kdy jedou v haku (predjizdeni, sjeti na otocce pod kopce atd).

7

Leos Klement: Učení se draftingu v triatlonu
1. Ve vodě povolený
Studie, názorně popsaná v bakalářské práci šikovného to triatleta, Vládi Pospíchala, Vám pomůže ušetřit nejen metrů, sil, ale i laktátu v těle, ap. Naučte se plavat ve skupinkách, z vody budete vyběhávat s úsměvem ve tváři, "odpočatí", neminuvší žádnou z bójek ... v plné síle do dalšího boje.
2. Na kole nepovolený
Tréninkem na kole po pozemních komunikacích, značených dle vyhlášky, platné ve SVK i EU : http://www.cdv.cz/text/projekty/dopznac/vod_znaceni.pdf se naučíte kontrolovat vzdálenost podélných čar přerušovaných (V2a, V2b) a to tak, že po pár trénincích se Vám vštípí tyto vzdálenosti do krve tak, že tam, kde při závodech nebudou, Vám toto nebude již dělati problém a jak jinak, než s úsměvem na tváři a s písničkou na rtech budete zdraviti okolo projíždějící udivené rozhodčí...
P.S. Triatlony nejezdím, ale mám je rád jako divák, kdy chlapi se poperou (ženy též) tvrdě, ale čestně. Buďte k sobě tvrdí, ale čestní.

8

Josef Vrabel: Teraz ma to už naozaj začína štvať. Dôkaz je dôkazom vtedy ak je nespochybniteľný. Prečitaj si moje objasnenie a neobviňuj keď nevieš. Ja som tam bol a videl - tak ako Jarda a ešte viac - lebo pri tom plávaní som sa pozeral dopredu a Jarda dozadu určite nie. Tento rok som odjazdil v Čechách Moraviamana, Krušnonana, Mělice aj Grafilita - všetko bezhákové závody a môžem povedať, že tak čistý závod ako Slovakman som nevidel. A som za to šťastný, že k vám môžem chodiť na závody nikdy by som si nedovolil neadresné invektívy na štát, národ, obyvateľov ako celok. Inak je pravdou, že rozhodcovia na trať patria - čím viac, tým lepšie.

9

Cartmen: Je v tom napětí, osobní nevraživost, frustrované ambice, testosteron, ženský a prachy. Super, a to se zdálo před pár lety, že dlouhej je nudaaaaaaaaa. Paráda. Chlapi, jedem

10

Marek Nemčík: ALE ALE HADAM TU Z TOHO NEBUDEME ROBIT NARODNOSTNU OTAZKU
vsetci sa tu navzajom pozname, sme kamarati, ruky si podavame aj ti co sme sa zatial nepoznali a vsekym nam je tu dobre, tak naco tu pchat tieto reci...to si nechajte pre rakusakov a my si to nechame pre madarov :)haahaaa

MIMOCHODOM, AK UZ NIEKTO NAPISE SVOJ NAZOR, NECH JE AKOKOLVEK OSTRY,
NECH SA ZA TO NEHANBI A NECH SA AJ PODPISE A NESCHOVAVA SA...
ja som si svoje povedal na adresu majstra spanielska a stojim si za tym , verim ze vsetci ti co mali gule a podpisali sa tiez........

11

ales vrobel: Zdravím všechny triatlety jako člověk-otec (Lukáše Vrobla) neprovozující tento sport, který se snaží z povzdálí pomáhat.

Proto je mi smutno nad poslední smrští příspěvků k dlouhému triatlonu, který v uplynulém víkendu proběhnul v Nitře.

Přestože etriatlon je čistě specializovaný internetový magazín, tak si všichni musíme uvědomit, že jde o masové medium a co se jednou napíše je venku.

Proto jakékoliv nařčení o podvodu musí být velmi dobře váženo, aby neudělalo více škody než přispělo k očištění tohoto náročného sportu, který můžou dělat pouze morálně silní jednotlivci, ale i ti musí umět prohrávat.

Tento víkend nás Slováci těžce porazili, ale přece proto nebudem tento závod ignorovat na stránkách českých internetových magazínů. Příště to může být opačně a buďme rádi, že nám vzrůstá nová generace (Džalaj a jiní) kvalitních závodníků.

Teď něco k příspěvku Jardy Bryndy.

Mé mezi časy mezi Lukášem a Jardou jak je mam poznamenané

Po plavání 3:30

Po 30km na kole 4:30min

60km 7min

90km 11min

120km 9 min

150km 6:50 zde si položme otázku ohledně 11 minutového defektu

Výběh z depa všichni tři první Jarda, Tomáš a pak Lukáš s minimálními odstupy

Po 7km Tomáš a Lukáš Jarda už ztrácí opět otázka to už Jarda věděl, že bude Lukáš podvádět, že to zabalil jak píše ve svém příspěvku?

14km Lukáš upadl na občerstvovačce a ztratil po natažení třísel 3:10 min na Tomáše

21km Lukáš musel na záchod další ztráta 1:20 celkem na Tomáše 4:30 a to jsem už začal měřit odstup na Jardu 2 minuty za Lukášem

28km ztrátu na Tomáše stáhnul o 2:10, Jardu jsem již neměřil protože se Lukáš dostal do běžecké pohody

35km ztráta stažena o 1:44 na 36 sekund při náběhu do posledního kola (vše mohli sledovat účastníci z komentáře hlasatele)

V cíli náskok 1:25 před Tomášem a Jardu 19:15, takže v druhé půlce maratónu narostl náskok o 17minut.

Takže poslední otázka kde se vzal 2:40 na km to by znamenalo 2,35km zkrácení v posledním kole to by se asi Tomáš ozval když mu šlo o 3 místo, Lukáš běžel tempem 4:03 a Jarda 4:48 poslední půl maratón.

Přátelé je třeba uklidnit atmosféru a zabývat se jak zlepšit prestiž triatlonu, abychom se dostali bliž k atmosféře a reputaci veřejnosti jak je tomu na IM.

12

Peter Tongel: Nejdříve jsem si myslel, že se k celému článku a rozpoutanému sváru nebudu vyjadřovat, ale nakonec mi to nedalo. Podotýkám, že jsem triatlonské embrio, ale na rozdíl od mnohých diskutujících přímý účastník závodu. Kdyby jste přede mě postavily výše diskutované závodníky, poznal bych jen Bednáře a Karola Džalaje. Ostatní pánové jsou pro mne tváře anonimní. Omlouvám se jim, ale je to prostě tak.
Teď postupně. K fotkám zveřejněným z plavání. Je neoddiskutovatelný fakt, že došlo k utržení bojky. Asi by se to na takovém závodě stát nemělo, ale stalo se. Rozhodně bych v tom neviděl žádný postraní úmysl. Tento problén se pořadatelé vyřešili tím, že jej naložili na šlapadlo a s ním se snažili stát v prostoru, kde bojka měla být. Jak se jim to povedlo nebo ne ať posoudí sami závodníci, kterých se to týkalo. Rozhodně nepovažuji za nejšťastnější uvádět fotku z momentu kdy se bojka utrhla (1. a 4 fotka bílé auto vpravo, 5. fotka vlevo), za důkaz toho jak unfér se plavalo.
Ke kolu. Po dobu závodu jsem nezaznamenal žádný moment, krom dvou, o kterém by se dalo říct, že někdo jede v háku. První moment nastal, když jsem byl na konci sjezdu z Pane, dojeli mě a předjeli Karel Džalaj s někým. Vyjeli na hlavní cestu, chvíli vedle sebe a rozjeli to dál. Podotýkám, že každý za své. Druhý moment byl těsně před sjezdem z Pane kdy mě míjeli Bednář se dvěma cyklisty v takovém hloučku. Pak už jsem je neviděl. Jinak jsem opravdu žádnou jízdu v háku nezaznamenal.
K běhu. Je pravda, že na otočce běhu jsem si nikoho nevšiml, kdo by zaznamenával proběhy závodníků. Ale to si fakt nedokážu představit, že by si někdo zkrátil okruh. To už je fabulace nemající obdoby.
Závěrem. Závod se mi moc líbil jak organizací, tak atmosférou a prostředím. A je mi celkem smutno, že někdo z toho všeho dokáže udělat takový patok. A že do toho někteří začnou tahat nacionalismus, to už je totální zvrácenost.
Tak ať se všem daří
Petr Tongel (Téčko)

13

Radek Kopčan: Pod to se klidně podepíšu. Mám stejný názor.
Jen jsem předpokládal, že někdo ve stanu na zadní otočce zapisuje čísla běžců. Proto byl kužel pár metrů za nimi, aby každáho viděli dvakrát. Potkávali jsme se ve stále stejném pořadí, byli tam diváci, to je dost obtížné otočit se nepozorovaně dřív. Čipy by podobné spekulace vyřešily, ale asi by to prodražilo závod.

14

Richard Pouš: Keď je to tu také búrlivé, pridám aj ja svoju "trošku do mlyna", lebo som celé preteky absolvoval. A mal som aj priestor obzerať sa po ostatných, lebo som to celé trochu flákal, aby som to v tom hice a po chorobe vôbec prežil. A dovolím si aj nejaké úvahy na adresu Bryndovho článku:
Vo vode poslednú bóju v poslednom okruhu držali chalani z vodného bicykla, keď som okolo nej plával. Pomyslel som si že sa asi uvoľnila - stáva sa. Ale ak im predtým odplávala tak, ako píše Jožo Vrábel, celé čelo závodu malo plávanie kratšie ako my vzadu. Nevadí (aspoň mne) - ale myslím že riaditeľ pretekov, hlavný rozhodca aj ostatní ľudia na brehu dobre videli, kto ako pláva do cieľa. Skrátenie trate takou veľkou skupinou ľudí, ako sa píše v článku, by organizátor nenechal len tak - bol by sám proti sebe. A rozhodcovia na vode isto nerobili nič iné, len mávali divákom z 300-metrovej diaľky :-)
Na bajku som čelo pretekov míňal v každom kole dvakrát a Filip s Karolom aj keď sa strážili, boli od seba vždy riadne ďaleko. Prvá cyklofotka je práve z miesta, kde predbiehali J.Bryndu ( "špiónka s foťákom" tam stála aj v ďalších kolách) a isto im to netrvalo 15km, lebo boli podstatne rýchlejší a museli by spomaliť na Bryndovo tempo. Zato Karol (podľa popisu na fotke) keď zbadal v diaľke objektív, bleskovo skočil na brzdy, vytvoril si riadny odstup a znovu zaľahol do hrazdy - až potom sa fotografke podarilo urobiť záber, však? Nuž, výsadkári majú orlí zrak a bleskové reflexy... V ďalších kolách som už len sledoval rastúci odstup vedúcej dvojice, za nimi Bryndu a za ním skupinku 4 (neskôr3) pretekárov, ktorí si navzájom riadne pomáhali - aj som na obrátke žiadal, aby za nimi poslali rozhodcu. Že v tej skupinke bol T. Bednář, ma ani neprekvapilo, zvyšných som nepoznal.
K behu len toľko, že organizátori sa myslím poučili z r.2006, keď si chlap napriek čipu skrátil beh o kolo. Nemusí byť človek hneď zločinec, ale pri tej drine sa môže stať, že hlava to nezvládne podľa pravidiel etiky alebo jednoducho zabudne, preto sa organizátori istia počítaním na obrátke. Možno k tomu niečo povedia. Aj k ostatným problémom.
Ak teda prví štyria v poradí stále podvádzali a vedome či nevedome im v tom pomáhali aj organizátori, nechápem prečo sa neozve viac podvedených pretekárov práve z toho 11., 12., 13. a ďalších miest? Veď to všetko, čo je v článku napísané, museli vidieť!

15

Jan Listinsky  Zdar,
zucastnil som sa Slovakmana v stafete. Triatlon robim ako "hobbyk" len kratko a borcov na spici som cely cas so zaujmom sledoval (asi ako kazdy, kto tam bol). Dovolim si tvrdit, ze ANI RAZ, co som mal moznost Karla s Filipom vidiet, v haku neboli!
Kedze sa o temu trosku zaujimame, rozoberali sme to aj s ostatnymi clenmi nasej stafety. S radostou sme napokon zkonstatovali, ze jazdili cisto! Na trati tipujem ten rozostup na najmenej 20m. Je jasne, ze slo skor o to, nenechat si supera utiect, ako o nejake porusovanie pravidiel.

Takze k Jardovmu clanku - hakovanie je mozno u niektorych sportovcov problem, ale v tomto pripade autor urcite slapol vedla.
K plavaniu je asi zbytocne sa vyjadrovat, tiez som plaval okolo 2. bojky v case, ked ju slapadlo prave odtiahlo na o nieco vzdialenejsie miesto... pochybujem ale, ze slo o umysel a ze to mohlo zasadne ovplyvnit vysledok zavodu.

Bol to dobry pretek, ktory zase prilakal ovela viac ucastnikov, ako minuly rok. Triatlon konecne aj na Slovensku ziskava oblubu, bola by skoda to kazit... preto treba byt s podobnymi clankami, ako napisal Jarda, velmi opatrny. Ciel upozornit na podvody, je sice slachetny, ale ak nie je 100% podlozeny, overeny a potvrdeny z viacerych stran, moze narobit vic skody, ako uzitku...

Gratulacia vitazom a tiez vsetkym, ktori to dotiahli az do ciela!!!

Jan Listinsky

16

Hofbauerová Lenka, Je to opravdu neuvěřitelný, nevím co na to jinýho říct, než že jste chudáci. Všichni pořád křičíte, jak ten jel takhle a takhle a jen já jsem jel správně. Doporučuji podívat se na nějaké závody ze zahraničí, jak se jezdí tam. Skupiny 20 či 30 závodníků při cyklistice v dlouhém triatlonu nejsou vyjímkou a nikdo to neřeší.Taky pořád píšete, jak ten sport děláte jen pro radost, ale jak se urážíte, nemá obdoby.
Co se týká pana Džalaje, nedivím se, že s Vámi Tomáš mluvit nechce, když jste po něm v Otrokovicích házel plný bidony, které bohužel neminuly svůj cíl.
Doufám, že si to Tomáš Bednář nerozmyslí a tato sezóna je jeho poslední. Alespoň v ČR
S tím co udělal Jarda Brynda souhlasím a taky mu za to děkuju!

hm, škoda, že jsou články dole. Myslím, že by stálo za to věci dotáhnout do konce. J. Brynda dost drsně napadl řadu předních českých i slovenských triatletů, takže spíše než stažení byla na místě možná omluva. No nic, může mi to být fuk.

18

Myslím, že se neco připravuje, nevím jestli omluva smile ale neco ano

19

Jakub Minář: Stále mně to zajímá. Kolik bylo na SlovakManovi 08 rozhodčích? Věřím, že minimálně dvě desítky jen pro plavání.

20 rozhodčích na 900m dlouhý okruh a 90 závodníků včetně štafet. Je prima vidět, jak kvete optimismus :-)

21

A to se zatím (snad) bavíme o jejich počtu. Co teprve jejich kvalita? Kolikrát jsem viděl jak trenéři či závodníci argumenty ubili 20 letého rozhodčího III. třídy, tak že změnil názor. Tak sem s těmi skutečnými počty. Šup. Kecat na netu o dodržování pravidel je zbytečné. Kontrolují to přece rozhodčí při závodě a jejich rozhodnutí je směrodatné. Jaký byl poměr závodníků, kteří vzdali a kteří byli diskvalifikováni rozhodčími?

Závodní směrnice STU pro rok 2008 upravuje počty rozhodčích na mistrovských soutěžích takto:

7.     Delegovaní funkcionári
-     technický delegát
-     hlavný rozhodca
-     na M-SR + ďalší rozhodca
-     v prípade požiadavky organizátora  ŠTK (VV) deleguje ďalších rozhodcov na náklady organizátora

delegovaná jména, bohužel, pro žádné závody STU nezveřejňuje. Technický delegát není rozhodčí, tzn. svazem jsou placeni 2 rozhodčí. Jestli máš konkrétní dotazy na jména, bude lepší se obrátit na organizátory závodu.

23

Samo, že nechci slyšet konkrétní jména. Proč? Berte těch mých pár hemzů jen jako konstruktivní kritiku. Na takových závodech, zvlášť když tam rádi závodníci kvůli atmošce jezdí, přece nemůže být podceněna úloha rozhodčích. Když uplave bojka je všem nad slunce jasné, že všichni závodníci neplavali stejnou vzdálenost. To se přece musí nějak ve výsledcích zohlednit a jak by měli určit rozhodčí. Co se týká háků, mám i informace o hákování za dodávkou, dejme tomu 20 rozhodčích na trati kola by udělalo jasno hned a myslím všem. Žádné trapné debaty na netu. O běhu nemluvě, v tom parku mohl každý doběhnout či nedoběhnout, kam chtěl. A když je člověk hotový, mnohdy nejen, že si nic nepamatuje, ale ani neví, co dělá. Apelům na morálku a fairplay tritlonistů při počtu životbudících infuzí po závodě nerozumím. Ruku do ohně po takovém závodě a v takovém počasí bych nedal za žádného! A mezičasy si strčte někam. Fakt je ale ten, že ty oficiální hovoří taky o ho.ně, protože je jich málo.

jednoduchá matematika. 2 rozhodčí Ti zaplatí svaz, dalších 18 tam za pusu nebude. Závod trvá 16 hodin (limit slovakmana), když budeš mít hodně laciné lidi, budou tam za 2000,- za den. To je 36000,-. Nemyslím, že jde o částku, kterou by byl kterýkoli pořadatel ochoten zatížit rozpočet. Jedna věc je "bylo by fajn" a druhá ekonomická realita.

25

Tento argument chápu pouze částečně. Při výčtu zhruba dvacítky sponzorů narazím třeba na Kofču, která teď zaplatila pokutu 13,5 mega. Chápu, že sponzoři budou primárně rozdávat ceny pro závodníky, ale s takovou, aby měli komu ty ceny za pár let dávat.